İnşaat & Şantiye

Fayans ve Seramik Arası Derz Dolgu Nasıl Yapılır?

Derz Dolgu Malzemesi nelerdir? Renk ve Türlerine Göre (Silikon, Toz, Sıvı) uygulaması nasıl yapılır? Tüm detayları sizlerle paylaşıyorum. ?

Merhaba arkadaşlar, en son bir okulun Tuvalet Onarımı ve Tadilat işi ihalesi almıştık. Fayans / Seramik kırımı, Tuvalet Tesisatının tamamen değişimi ve son olarak Derz Dolgu uygulaması yaparak proje bitirmiştik.  Buna karşılık derz dolgu nasıl yapılır? ve dolgu malzemesi olarak seçeceğiniz markalar ve uygulamasına dair bir kaç detayı sizlerle paylaşmak istedim.

Aslında herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iş ve sizlerin derz dolgu uygulamasının nasıl yapıldığını merak etme sebebiniz; sanırım Tuvalet veya Banyo alanlarında alt kata su sızıntısı olmasından kaynaklı? 🙂 Çok basit şekilde uygulama yöntemini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım. ? Hadi gelin başlayalım.

Derz dolgu nasıl yapılır?

Lafı fazla uzatmadan derz dolgunun nasıl yapıldığını çok basit bir şekilde anlatıp, daha sonrasında derz malzemesi seçimi, fiyatları ve uygulamasına dair detayları paylaşacağım.

  1. Seramik veya Fayans renginize uygun olarak; derzi dolgusu rengi seçilir.
  2. Weber, Kalekim gibi markalardan ve Silikon/Sıvı ürünler alınır.
  3. Toz Derz harcı su ile karıştırılarak iyice karıştırılıp, homojen bir hamur haline getirilir.
  4. Seramik araları temizlenmiş yüzeye; Derz Malası veya yumuşak plastik türü herhangi bir malzeme ile derz araları doldurulur.
  5. Seramik üzerinde kalan fazla derz; Islak bir sünger ile temizlenir.

Aslında derz dolgu uygulaması sizlere yukarıda anlattığım gibi çok basit bir şekilde yapılır. Biraz daha detaya inip renk seçimi, silikon derz malzemesi, detaylı uygulama yöntemleri ile ilgili olarak görsel, video ve bu ürünün satışını yapan firmalara yönlendirmek istiyorum sizleri.

İlk olarak Renk Seçimi ile başlayacağız, kulağa her ne kadar kolay bir şeymiş gibi gelse de; yanlış renk seçimi her şeyi berbat edebilir 🙂 Başımıza geldi…

1 – Renk Seçimi

Daha öncesinden belirlediğiniz veya mevcut döşenmiş Fayans ve Seramik rengiyle aynı tonlarda renk seçimi yapmalısınız. Çok basit ? ama küçük bir İç Mimari detay var;

Eğer Tamamen siyah bir seramik kaplaması kullandıysanız; siyah tonunun bir alt seviyesinde yer alan Antrasit Rengini kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü Siyah seramik kaplaması arasına açık renk derz malzemesi kullanırsanız görsel olarak çok kötü bir uygulama yapmış olursunuz.

Siyah renk seramik için; yukarıdaki açıklamayı görsel olarak uygulama detayı vererek dediğimi tam olarak anlamanızı istiyorum;

derz renk seçimi

Yukarıda Siyah Renk kaplama üzerine uygulanmış Antrasit & Geri renk derz uygulaması arasındaki farklı görebilirsiniz. Burada eklemek istediğim şey Gri derz kullanımı yer için değil de Duvar için kullanmanızdır.

Yer kaplaması derz renginde olabildiğince açık renklerden kaçmanız gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlardan dolayı döşeme üstündeki kirlenmelerden dolayı derz rengi kirlenme dolayısıyla bozulabilir. Bu tamamen sizin temizliğinize ve uygulama alanınızın ne kadar yoğunlukta kullandığınıza kalmış.

Beyaz Fayansa Derz Rengi Seçimi

Beyaz Fayans için Gri veya Koyu Gri derz dolgusu rengi seçebilirsiniz. Bunun için uygulanmış olarak görsel resmi aşağıya bırakıyorum.

Ama benim tavsiyem Beyaz üzerine Koyu Gri Derz tercih ederseniz; Seramik veya Fayans Kaplamanızı daha çok ön plana çıkartmış olursunuz. Aşağıdaki görsel ile dediğimi daha net anlayacaksınız. ?

Beyaz fayansa hangi renk derz

Renk seçiminin mantığını az çok anladığınızı düşünüyorum. Derz dolgu renklerinin kodlarıyla beraber tüm seçenenekleri;

derz dolgu renkleri

Yukarıdaki renk kataloğu Weber Firmasının Derz Dolgu Renkleri ve kodları yer almaktadır.

Eğer üzerinde birden fazla renk / desen bulunan fayans veya seramik kaplanız var ise; Kaplama üzerinde en çok bulunan renge yakın bir derz rengi seçmeniz gerekmektedir.

Uygulama ve Malzeme Seçimi

Daha önce sizlerle paylaşmış olduğum ? Derz Dolgu nasıl yapılır? makale yazımı ziyaret ederek; Banyo, Mutfak yer kaplaması ve ıslak hacimli yüzeylerde Öncesi – Sonrası resim örneklerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca o yazı içerisinde Derz Malzemesi Firmaları olan; Weber ve Kalekim Firmalarına ait derz ürünlerinin kod ve renk numaralarına ulaşabilirsiniz. ?

Sırada derz ile ile ilgili en çok aranan ve merak edilen sorulara cevap vererek Derz dolgu nasıl yapılır? yazımı sonlandırmak istiyorum. ?

Sıkça Sorulan Sorular

1 kg derz dolgu kaç m2 yer yapar

ALLMAX Yapı Kimyasallarına ait hesap tablosunu sizlerle paylaşıyorum.

Ne kadar derz gider? Soruna cevap olarak; Kullandığınız Seramik Boyutu, Derz Derinliği gibi detaylar üzerinden hesaplanır. Tüm bu hesapların yapıldığı tablo üzerinden ne kadar derz gittiğine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

1 kg derz dolgu kaç m2 yer yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu