İnşaat & Şantiye

Süneklik Nedir?

süneklik

Malzeme biliminde süneklik, bir malzemenin çekme gerilimi altında deforme olma yeteneğidir; bu genellikle malzemenin bir tel halinde gerilme yeteneği ile karakterize edilir. Süneklik, metal işleme ve plastik şekillendirme işlemleri için önemlidir. ? İnşaat Malzemeleri

Süneklik Ne demek?

Süneklik, çekme gerilimi altında deforme olmasına izin veren ancak kırılmayan veya parçalanmayan fiziksel bir malzeme özelliğidir. Sünek bir malzeme plastik olarak deforme olacak ve çekme gerilimi kaldırıldığında orijinal durumuna geri dönecektir. Süneklik, metallerin basma gerilimine maruz kaldıklarında geçici şekiller oluşturmalarına, ancak uygulanan gerilim kaldırıldığında orijinal durumlarına geri dönmelerine izin veren bir özelliği olan dövülebilirlik ile karşılaştırılabilir.

Süneklik nasıl oluşur?

Metallerde süneklik olarak da bilinen süneklik, bir malzemenin (bir metalin) çekme gerilmelerine maruz kaldığında tepki verme şeklini tanımlar. Bu tepki tipik olarak ya hafif bir uzama ya da boyun verme ve kopma (boyunlanma) oluşana kadar kesit alanında azalmadır. Başka bir deyişle, uygulanan gerilim kaldırıldığında, metal, test edilen malzemenin saflık seviyesinin akma gerilimi değerinin ötesinde plastik olarak “verir” veya deforme olur.

Demirde Süneklik

Çekme Gerilimi, gerilme veya deformasyon miktarı ile artan stresi ifade eder. Gerilim olarak da bilinen çekme mukavemeti, boyutta kalıcı değişiklikler (yani gerinim) oluşana kadar gerilmiş veya deforme olmuş malzemelerin bir özelliğidir. Çekme dayanımları genellikle kırılmaya kadar olan bir uzama değerinin ölçümleri alınarak bulunur. Bu kırılma değerine kadar uzama aynı zamanda yaygın olarak malzemenin sünekliği olarak da adlandırılır ve bir malzemenin ne kadar kolay teller ve levhalar halinde oluşturulabileceğini ölçmeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu