Mimarlık Terimleri

Ankraj Nedir? İnşaatta Ankraj Uygulaması

ankraj

Ankraj; İngilizce de “anchor” kelimesinden gelen ve çelik yapıların, betonarme bir yüzeye montajının sağlanması amacıyla uygulanan işlemdir.

Beton yüzeyi delinir ve hava yardımıyla içerisindeki toz temizlenir. Delik içerisine yapıştırıcı (Epoksi) sıkılır ve ankraj demiri betonarme sisteme bağlanmış olur.

Ankraj uygulamasını ilk olarak projemde yer alan çelik merdivenin ana taşıyıcı ayaklarının betonarme zemine bağlantısını sağlamak amacıyla kullanmıştım.

Daha sonraları aldığım bitirme projesinde çatı çeşidi olarak kullandığım uzay kafes sisteminde yer alan ve sistemin ana taşıyıcısı çelik küreler üzerindeki yükün, betonarme kolonlarıyla birleşimi için kullanmıştım. Bu sistemi merak eden arkadaşlar “Uzay Kafes Sistemi” yazıma göz atabilirler ve .dwg uzantılı ankraj projesini indirebilirsiniz.

Kullanım amacı ve genel mantığını kısaca tanımlamak gerekirse; Betonarme bir yüzeye herhangi bir şey monte etmek için uygulanan işlemdir. Ankraj yapılacak betonarme sistemde kullanılan beton sınıfı ve ankrajın taşıyacağı yüke göre ankraj boyu ve türü belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu