Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Avan Proje Nedir? Proje Örnekleri

Bir ne ön hazırlık projesi anlamına gelen Avan Proje ile ilgili olarak hazırladığımız makale yazımız. Yazı içerisinde Avan Proje Örneklerine yer verdim.

Avan Projeyi Ön Hazırlık Projesi anlamından kullanılır. Özellikle Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı alanlarında çok kullanılan bir tabirdir.

Diyelim ki bir müşteriniz geldi, toplantı aşamasında Müşterinizin Arazisi veya Yapısı hakkında alınan notlar, Müşterinin projesine dair istediği detaylar gibi kısımlar not alınır.

Müşterinin istekleri doğrultusunda bir nevi Eskiz Çizimi tarzında çizilen, Ön hazırlık projesi öncesi kabataslak ve ölçeksiz olarak çizilen projeye Avan Proje denir.

Avan Proje Nedir?

Avan proje, bir iş planının önceden tasarlanmış, geniş bir çerçeve olarak düşünülebilir. Bu, projenin kapsamını, hedeflerini, süreçlerini, kaynaklarını ve riske karşı alınacak önlemleri içerir.

Avan proje aynı zamanda bir projenin başarı kriterlerini belirleme, bütçe oluşturma ve ekibin rol ve sorumluluklarını tanımlama sürecini içerir.

Yani her anlamda müşterinizle veya işinizle ön tanışma / toplantı koşullarında ve mantık çerçevesinde Mimari projeye atılan ilk adımdır.

Proje Örnekleri

İç Mimarlık avan projesi olarak düşündüğümüzde ise; Projenin 3 boyutlu halini görselleştirmeden önce eskiz çizimi olarak hazırlanan bir Avan Proje Örneği;

avan proje

Müşteriye sunum için fikirlerinizi anlatmak için çok fazla zaman ve emek vermeden hazırlanan projedir.

Avan projenin amacı; Müşteriye sunulan eskizler sonucu onayladığı kısımları cebe koyup, bir sonraki proje çizim aşaması olan Ön Hazırlık Projesine geçmek için hazırlanılır.

Proje Fiyatları

Normal şartlarda Avan Proje ile ilgili herhangi bir ücret talep edilmiyor. Tabi bu iç mimarlık alanında ise; fikir alma olasılıkları olabileceği için, Eğer belirli bir firmaysanız kendi şartlarınıza uygun olarak bir meblağ belirleyebilirsiniz.

Bu şeye benziyor; Bir Müşteri inşaat firmasına gelip 100 m2 bir yapı için maliyet hesabı istiyor. 2024 yılının inşaat maliyet hesabına göre 10.000 TL – 15.000 TL anahtar teslim olarak yapıldığı söylenir.

Bunun üzerine müşteriye fiyat makul gelir ise; Toplantı ve Karşılıklı konuşmalar sonucu Müşterinin projede istediği ihtiyaç listesine karşılık bir Avan Proje çizimi yapılır. Bu durumda Mimari Proje Çizim Ücreti dahilinde daha sonrasında alacağınız tutarın bir miktarını işin başında Avan Proje ücreti olarak talep edebilirsiniz ve aldığınız bu Avan Proje ücretini, asıl Mimari Proje Çizim ücretinden düşersiniz.

Peyzaj Avan Projesi

Peyzaj projeleri içinde durum aynı şekildedir. Müşterinin tasarım yaptırmak istediği arazi ve alan üzerine kabataslak olarak ölçeksiz olarak tasarlanan proje bütünüdür.

Aşağıdaki örnekte Peyzajı yapılmış bir Avan Proje Örneğini görebilirsiniz.

peyzaj avan proje

Peyzaj Mimarlığıyla konu açılmışken konu ile ilgili olarak ilginizi çekebilecek 2 makale yazımı ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu