Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Grobeton Nedir? Zeminde Grobeton Uyguma Detayları

Grobeton; Hazır Beton olarak mikserler ile 5cm - 15cm kalınlığında dökülen bir tür beton türüdür. Yazımızın devamında teknik açıklaması, uygulama detayları ve beton sınıflarına dair makale içeriğimizi görüntüleyebilirsiniz.

grobeton
Temellerde Grobeton Uygulama Örneği

Grobeton, özellikle yapı sektöründe kullanılan, dayanıklı ve sert bir yapı malzemesidir. Genellikle betonun bir türü olarak kabul edilir, ancak farklı özelliklere sahiptir ve belirli kullanım alanları için tasarlanmıştır.

Beton sınıfı olarak ele aldığımız; Dozajı düşün C6 – C20 sınıfı arası dökülen hazır betondur. Dozajı düşükten kastımız; İçerisindeki Çimento oranıdır. Yani 1 m3 Grobeton içerisinde yer alan çimentonun kg cinsinden oranı düşük / az olan hazır betondur.

Neden Kullanılır?

Sizlere net olarak anlatmam gerekirse; Grobeton uygulamasını Yapıların Temellerini dökmeden önce düz bir zemin oluşturmak için kullanıldığını söyleyebilirim. Ama bunun dışında çok daha önemli kullanım amaçları vardır.

İnşaat Demirli Grobeton Uygulaması
İnşaat Demirli Grobeton Uygulaması

Zemin / Toprak üzerine direk olarak Temel, Beton dökümü yapılamaz.

Toprak üzerine direk olarak dökülen Betonun içerisinde yer alan Kıvamı / Suyu direk olarak toprak tarafından emilir ve mevcutta dökülen betonun kalitesini düşürür.

Bu sebepten dolayı temel betonu dökmeden önce en alt toprak üzerine Grobeton Dökümü yapılır ki; Hem sonradan dökülen temel betonunun uygulanabilir olması ve temel içerisindeki inşaat demirlerinin düz bir yüzey üzerine ve doğru bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Örneğin; Bir Radye Temel sisteminin en altına grobeton dökülmez ise; Zemindeki nem, ısı, su gibi etkenler direk olarak Radye Sistemi temeline ulaşır ve temele zarar vermeye başlar.

Yani Grobeton toprak ile temel arasında bir katmak oluşturur ve bir nevi temeli koruyucu görevde alır.

Kullanım Alanları

Öncelikli kullanım alanı Temel Çeşitleri olsa da; günümüzde daha yaygın olarak kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Öncelik olarak Tretuvar, Dolgu Malzemesi, Su Kanalı oluşturma gibi alanlarda kullanılır.

Uygulama Örnekleri

Kullanım alanlarını ve Grobeton’un tam olarak ne olduğunu anlamak için aşağıdaki farklı uygulama örneklerine göz atarak net olarak anlayabilirsiniz; (resimlerin üzerine tıklayarak orjinal / büyük boyutlarını görüntüleyebilirsiniz.)

Benzer içerik ve Makale yazılarım için; Mimarlık ve İnşaat Terimleri Ansiklopedisi kategorisinden ulaşabilir. Buna ek olarak eğer Şantiye ve İnşaat konularına ilginiz var ise Pislik Mimar ana sayfamızdan son makalelerime ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu