Mimari Proje Çizimi

Asansör Planı Nasıl Çizilir?

Asansör Plan Çizimi

Merhaba arkadaşlar, Bu içeriğimizde adım adım Asansör Planı çizimini anlatmaya çalışacağım ve daha sonrasında asansör yönetmeliği, asansör ölçüleri ve fiyatlarına kısaca değinmeye çalışacağım.

Mimari Projelerde asansör çizimi kullanım alanlarına göre değişmektedir, günümüzde en çok kullanılan tipler apartman asansörleri, Otel, Restoran, Kafelerde kullanılan ve Monşarj adı verilen ( Yemek, Küçük eşyaların taşınması, kirlilerin taşınması) için kullanılan küçük tipli kat asansörleri, Engelli Asansörü ve son olarak araç asansörlerinin mimari plan üzerinden üzerinden çizimini yapıp, sonrasında kesit çizimi nasıl çizilir kısaca bahsedeceğiz.

Asansör Plan Çizimi

Asansör planı çizimi için öncelik olarak asansörün genişliğini bilmeniz gerekmektedir. Genişlik ölçüsü için Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde yer alan Asansör Yönetmeliğine uygun şekilde ölçüler belirlenir.

Her ne kadar bu ölçüler asansörü kullanacak kişi sayısı, Binalar için Apartman Kat Yüksekliği, Hasta haneler için sedye genişliği gibi durumlar göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bu konuyla ilgili Asansör Yönetmeliği ve Genişliği bilgilerinin yer aldığı ? ASANSÖR YÖNETMELİĞİ yazımız üzerinden detaylı bilgilere ve ölçülere ulaşabilirsiniz.

Adım adım asansör çizimini anlatmak için 1000 kg’lik 1. Sınıf Kalitede bir asansör üzerinden çizimini yapacağız. Bunun için belirlenen net ölçü ise (Temiz, kullanılabilir asansör ölçüsü) 210 cm x 160 cm üzerinden asansör plan çizimi;

  • Asansör genişliğinize göre bir dikdörtgen çizin
  • Daha sonrasında çizmiş olduğunuz asansör genişliğinden 20 cm boşluk bırakın
  • 20 cm boşluk sonrası Asansör Perde duvar çizimini yapın.
  • Mimar de asansör çizimini göstermek için içerisine X şeklinde bir çapraz işaret çizin
  • Son olarak Asansör kapısını çizerek çizimimizi tamamlıyoruz.

Duvar Kalınlıkları

Binalar için çizilen asansörlerde duvar kalınlığı 30 cm olarak alınmaktadır. Bir nevi perde duvar olarak düşünebilirsiniz ve asansörün sadece kapı kısmında 80-120 cm arası boşluk bırakılması gerekmektedir.

Asansör Projesi

MİMARLIK okuyan arkadaşlar için direk olarak AutoCAD çizim programı üzerinde Asansör Planı ve Asansör kesit çizimleri için; ?  Asansör Kesit ve Plan Çizimi sayfamız üzerinden Autocad Dwg çizimlerine ulaşabilirsiniz.

asansör kesit ve plan çizimi

Bu yazımda sizlere Asansör Planı çizimini anlatmaya çalıştım. Diğer tüm Proje Çizimi içerik arşivimize MİMARİ PROJE ÇİZİMİ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu