Mimari Proje Nasıl Çizilir?planlı alanlar imar yönetmeliği

Engelli Rampası Eğimi ve Mimari Çizim Yönetmeliği

Engelli Rampası Eğitimi, Mimari Projelerinizde Yönetmeliğine uygun gösterimine dair tüm detaylar.

Daha önce sizlerle “Engelli Tuvaleti DWG” başlığı altında Engelli tuvaleti yönetmeliği ve Mimari Proje Çizimi standartlarına uygun ve içerisinde Engelli Tuvaleti, Klozeti, Lavabosu, Kapısı çizimlerinin yer aldığı projeyi AutoCAD .dwg çizimini paylaşmıştım.

Bu yazımda ise öncelik olarak Engelliler için Rampa Yönetmeliğini, daha sonra ise yönetmeliğe uygun şekilde rampa çizim örneklerini paylaşacağım.

Engelli Rampası

Planlı İmar Yönetmeliğine göre Engelli kişilerin yapıya girişini sağlamak adına rampa yapma zorunluluğu vardır. Subasmanı, Bina giriş kot yüksekliği baz alınarak eğim hesabı yapılmalıdır.

Engelli Rampasını çizmeden önce bilmeniz gereken bir detay ise Engelli Sandalyesinin genişliğidir. Engelli Rampasının ölçülerinin ardından, rampa eğim hesabını anlatacağım;

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri

Tekerlekli Sandalyesinin ölçüleri; 120 cm x 76 cm boyutlarındandır.

Yani projenize çizeceğiniz engelli rampasının genişlik hesabını engelli sandalyesi üzerinden hesaplanmaktadır. Bu değer ise 76 cm olan bir engelli rampasının rahat bir şekilde kullanımı için rampa genişliği için 76 cm değerinin sağ ve sol kenarlarından 20’şer cm genişlik bırakırsak 20 cm + 76 cm + 20 cm = 116 cm genişlik değeri çıkıyor ve temiz olarak; Engelli Rampasının genişliğimi Minimum 120 cm olarak bırakılır.

engelli sandalyesi

Engelli Rampası Eğimi

Engelli rampası eğimi; çıkacağınız H Yüksekliğine göre değişmektedir. Yani 30 cm’lik bir yükseklik için ve 60 cm’lik bir yüksekliğe engelli rampası yapmak istiyorsanız; eğim dereceleri birbirinden farklıdır.

engelli rampası egim

Yönetmeliğe göre Engelli Rampası eğim Ölçüleri;

  • 15 cm ve daha az; 1:12 oranı ile %8 eğim
  • 16-50 cm arası yükseklikler için; 1:14 oran ile % 7 eğim
  • 51-100 cm arası yükseklikler için; 1:16 oran ile % 6 eğim
  • 100 cm üzeri yüksekliklerde max. %5 eğimli rampa yapabilirsiniz.

Teknik Çizim Kuralları

Uzunluk: 9 metreden uzun olmalı ve projeye göre iniş sırasında dinlenme alanları bulunmalıdır.

Eğim Sistemi: En fazla eğim 1:12 (%8)’den fazla olmamalıdır. (Yükseklik: 51 cm – 100 cm arasında). Binalar için erişilebilirlik denetlemesi (varsa) bahçelerden başlar; Bahçeye girişteki kot farkı 1,3 cm’den fazla ise uygun eğimde engelli rampası uygulamak zorunludur.

Engelli Rampasının başlangıç ve bitişinde tekerlekli sandalyenin manevra yapabileceği en az 150 cm x 150 cm’lik alan olmalıdır.

Korkuluk Sistemi; Engelli Rampası ile aşılan yükseklik 15 cm’den fazla ise; rampanın boşluk olan taraflarında, rampa zemininden biri 70 cm, diğeri 90 cm olmak üzere 2 adet küpeşteye sahip trabzan olmak zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu