Mimari Proje Nasıl Çizilir?

Mimari Projede “Kapı Çizimi” nasıl yapılır?

Plan, Kesit ve Görünüş projelerinde kapı çizimi ve teknik standartlar.

Mimari proje kapı çizimi Plan, Kesit ve Görünüş olmak üzere 3 farklı şekilde gösterilir. Bu yazı içerisinde sizlere kapı çizimini mimari çizim standartlarına göre anlatmaya çalışacağım.

Öncelik olarak bir projede çizilen kapıların ölçülerini bilmemiz gerekmektedir. Kullanım alanlarına göre kapı genişlik ölçüleri farklıdır. Kısa kapı ölçülerinden bahsedeyim, sonrasında teknik çizimlerini görsel olarak anlatacağım.

Kapı Ölçüleri

  • Bina girişi, dış kapı: Projede en geniş çizilmesi gereken kapıdır. 120 cm ile 150 cm arasında çizilmesi gerekmektedir. Büyük yapılarda 200 cm genişliğinde çizebilirsiniz.
  • Daire giriş kapısı: 100 cm
  • Mutfak ve Oda kapısı: 90 cm
  • Tuvalet, Banyo ve Balkon kapısı: 80 cm
  • Asansör kapısı: 90 – 150 cm arası olarak çizilmesi gerekmektedir.

Autocad Kapı Çizimi

Planda Kapı çizimi

Planda kapı gösterimi; Kapı Kasası, Kapı ve kapı açılış yönü çizilerek ifade edilir. Aşağıdaki örnek çizimimizde Dış Kapı (Bina Giriş) görseli bulunmaktadır. 100 cm ölçüsünde çizilen planda kapı çizimini farklı renklerle ifade ettim ve bunların kısa bir özetini geçeceğim;plan kapı çizimiDış kapı olduğundan dolayı duvar kalınlığı 20 cm’dir… Kırmızı ile çizdiğim kısımlar (Kapı Kasası) 5cm x 20 cm olarak çizilmiştir.

Mavi ile çizdiğim 3 cm kalınlığında ve 90 cm uzunluğunda Ahşap kapıyı ifade eder ve yanındaki açılış yönünü belirten çeyrek çember çizimi ile ifade edilir.

P1 100/210 kodlaması ise; 100 cm kapı genişliğini, 210 cm kapı yüksekliğini ifade eder… P1 kodu ise, bizim verdiğimiz aynı tip ve genişlikteki kapılara veren kodlamadır… Yani yapının başka yerinde yine aynı genişlikte kapı kullanılacak ise P1 100/210 ile kodlaması yapılması gerekmektedir.

Kapı görünüş Çizimi

Görünüş çizimi yaparken bize lazım olan tek şey kapı genişliği (100cm) ve kapı yüksekliğidir (210) bunun dışında kapı kasası veya kapı kalınlığı olarak 3cm olarak çizebilirsiniz.

kapı görünüş çizimi

210 cm ve 100 cm uzunluğunda bir dikdörtgen çiziyoruz… Kapının yerden yüksekliği 210 cm, kapı genişliği 100 cm’dir..

3 ile 5 cm arası bir kapı kalınlığını çizip, sonrasında çapraz olarak gösterdiğim; kapı açılış yönünü belirtiyoruz.

Kapı Kesit Çizimi

Kesitte kapı çizimi yaparken; kapı yüksekliği 210 cm ölçüsünde çizilir, kapı kalınlığı 3cm ve yine kapı kasası kalınlığı 5 cm olarak çizilir.

kesit kapı çizimi
Kırmızı ile çizdiğim kısım kapı kasasıdır ve 5cm x 20 cm dikdörtgen olarak çizilir.

Hemen altında yer alan mavi renk de çizdiğim kısım kapıyı ifade eder, 210 cm kapı yüksekliği ve 3 cm kapı kalınlığı çizilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu