Mimari Proje Çizimi

Karavan Proje Çizimi ve Karavan Ölçüleri

karavan

Bugün Mimari Proje Çizimi sayfamız için adım adım Karavan Proje Çizimi yapacağız. Proje çizimine başlamadan önce çizeceğimiz Karavan Aracının iç ölçülerine göre bir çizim yapıp daha sonrasında İhtiyaç Listesi programına göre karavanın tefrişlerini yani Yatak, Koltuk, Banyo – Duş – Lavabo ve son olarak Tezgah kısımlarının yerleşimini ve tasarımını yapacağız.

caravan cad blocks free download

Yukarıdaki örnek karavan projesi; Ön görünüş, Yan Görünüş ve plan görünüşlerinin Autocad çizimlerine ? CARAVAN DWG sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yazının devamında bir proje çizimine başlamadan önce ön araştırma ve hazırlıklar ile başlayıp gerekli verileri topladıktan sonra çizime başlayacağız. İlk olarak Karavan Ölçüleri ve Karavan Projeleri ile başlayıp bir fikir elde ettikten sonra kendi karavan proje çizimimizi yapacağız hadi gelin başlayalım.

Karavan Araçları


Karavan Araba Transporter

Öncelik olarak; daha öncesinden karavana çevrilmiş araç ve markalarına Sahinbinden.com üzerinden baktığımda Transporter tarz araçlar; Karavana çevrilmektedir, bunlardan bir kaçının listesi;

 • Fiat – Ducato
 • Volkswagen – Transporter
 • İveco – Daily
 • Mercedes Benz – Sprinter

İhtiyaç Listesi


Karavan proje çizimine başlamadan önce bir ihtiyaç listesi oluşturulur ve bu ihtiyaç listesi içerisinde birimlerin ölçüleri çıkartılması gerekmektedir. Karavan projesi için İHTİYAÇ LİSTESİ ise;

 1. Su Deposu,
 2. Oturma yeri,
 3. Yatak Yeri,
 4. WC – Banyo
 5. Masa
 6. Mutfak Alan

Bir ev tasarımı yapmadığımızdan dolayı; Karavan için Yatak, Oturma alanı ve banyo ölçüleri daha küçük yapılmak zorundadır. Örneğin bir yatağın genişliği mimari projede 120 cm x 200 cm’dir. Ama karavan için bu 180 cm x 120 cm 2 kişilik için kullanılmaktadır.

Karavan Projesi


Örnek bir Karavan Projesi üzerinden yerleşim planı ve tefriş ölçülerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karavana çevrilen bu aracın ölçüsü 520 cm x 200 cm’dir. Birimlerin tek tek ölçüleri arayanlar için tam liste:

Karavan Projesi

 • Yatak Ölçüsü: 180 cm x 80 cm  (Tek kişilik)
 • Banyo ve Tuvalet ölçüsü: 160 cm x 80 cm
 • Karavan tezgah ölçüsü: 60 cm x 40 cm
 • Koltuk ölçüsü: 100 cm x 120 cm
 • Şoför alanı 180 cm x 100 cm

Kendi aracınızın ölçüsüne göre ve özel tasarım Karavan Projesi Çizdirmek isteyenler 0530 170 38 00 whatsapp numarasını üzerinden direk olarak bana ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu