Mimari Proje Nasıl Çizilir?

Tiny House Ev Modelleri ve AutoCAD ile Plan Çizimi

Son zamanlarda oldukça ilgi gören Tiny House Ev Modelleri ve Adım Adım AutoCAD üzerinden proje çizimini anlatıyorum.

Merhaba Arkadaşlar… Tiny House ev modelleri son zamanlarda oldukça rağbet gören ve bu işi yapanları kısa zamanda zengin yapan bir meslek gurubu haline geldi.

Bu yazımda sizle hoşuma giden Tiny House ev modellerini paylaşıp daha sonrasında bu modellerden hoşuma giden modeller içerisinde yer alan projeleri birleştirerek AutoCAD Çizim programı üzerinden adım adım Tiny House ev projesi çizeceğiz.

Ayrıca çizim sonrası tasarımını yaptığım bu projenin Mimari – AutoCAD çizimlerini küçük bir ücret karşılığında satın alarak kendi arazinize uygulamasını yaptırabilirsiniz. Normalde proje bedeli 3.000 – 5.000 tl arasında değişen projeleri 500 TL karşılığında AutoCAD – Pdf olarak satın alma imkanı sağlıyorum.

Tiny House Modelleri

Modeller arasında benim en çok sevdiğim; Taşıyıcı sistemi Siyah Renk çelik ve kaplama malzemesi olarak doğal Ahşap ile kaplanmış yapılar.

tiny house

Bu ev modeli örneği yapı ve kullanım yeri itibariyle Küçük hacimli olarak projelendirilmekte ve uygulaması da bu yönde yapılmaktadır.

Genel olarak doğal arazi üzerine Su Basman veya çelik ayaklar kullanılarak temeli oluşturulmaktadır. Konuyla ilgili olarak detaylı içerik için 👉 Su Basman Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

Eğer sağlam bir yapı istiyorsanız 40 cm radye temel olarak imal edebilirsiniz. Uzun ömürlü ve daha sağlıklı olur. (Eğer maddi durumunuz el veriyorsa, Radye Temel tarzında sağlam bir temel oluşturmanızı tavsiye ediyorum.)

Radye Temel ile ilgili Teknik ve Detaylı bilgi öğrenmek istiyorsanız 👉Radye Temel Nedir? Radye Temel Uygulaması nasıl yapılır? yazımı okuyabilirsiniz.

Sessiz, Sakin ve basitleştirilmiş modern / küçük ev tasarımı arayanlar için ideal bir seçim.

tiny house modelleri

Küçük Ev Planları söz konusu olduğunda Tiny House modelleri en iyi tercihtir.

Yalnız Mimari Proje Çizimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler; Verimliliği ve işlevsellik düşünülerek en üst seviyede tasarım fikirleri düşünülmelidir. Somut bir örnek olarak; Katlanabilir masalar, Gizli dolap ve depolama alanları, asma katta çözülmüş uyku alanları gibi…

küçük tiny house modelleri

Tiny House Fiyatları

Tiny House Fiyatlarıyla ilgili sizlere daha önce 👉 “Her yerde reklamı dönen Tiny House nedir? Maliyet ve Proje Çizimini anlatıyorum.” başlığı altında bir yazı paylaşmıştım. Bu başlık içerisinde yer alan yazının özeti ise; Tiny House Türkiye fiyatları, normal fiyatlardan 2x daha fazla satılarak uçuk miktarlarda kar elde ettiklerine dairdi.

Güncel olarak satışta olan Tiny House ev modellerinin fiyatlarını aşağıda sizlerle sırasıyla paylaşacağım. Sizlerde proje ve satış fiyatlarına bakarsanız dediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Serbest piyasa ve şuanda aşırı şekilde rağbet olmasından dolayı fiyatlar aşırı şişirilmiş. İşte Tiny House 1+1 , 2+1 ve ikinci el Tiny House ev fiyatları tam listesi;

2+1 Tiny House Fiyatları

İnternette reklam vererek müşteri çekmeye çalışan bir firmanın ürünlerini ve güncel 2+1 Tiny House fiyatlarını paylaşacağım. Peratiny House Prefabrik ve Konteynır firmasının aşağıda sizlerle paylaştığım Tiny House modeli için sayfalarında yer alan fiyat 500.000 TL – 900.000 TL arasında satışları bulunmaktaymış.

tiny house fiyatları

20 m2 Tiny House Fiyatları

Bir diğer firma Gorgor House tarafından tasarlanan ve toplamda 8 metre uzunluk / 2,55 metre genişlikten oluşan; Toplamda 20 m2, asma kat uyku alanı olarak tasarlanmış bir yapının fotoğraflarını paylaşıp daha sonrasında firmanın güncel fiyatlarına bakalım;

tiny house fiyatları 2023

Bu Firmanın fiyatları ise biraz daha makul; 400,000 TL ile 800,000 TL arasında değişmektedir.

Tiny House Proje Çizimi

Ben proje çizimine ilk olarak konuyla ilgili daha öncesinden yapılmış Tiny House Modellerine bakarak başlıyorum. Yani bir kaç proje içerisinden hoşuma giden kısımları bir araya toplayıp kendi zevkimi yansıtıyorum.

Tiny House Proje çizimi için hoşuma giden görselleri sizlerle paylaşmak istiyorum

Arama yaparken Türk Firması yerine ingilizce olarak arama yaparsanız daha modern tasarım fikirlerine ulaşabilirsiniz. Tiny House Türkiye gibi firmalar tasarımlarını bu yolu kullanarak daha önce yapılmış projeler üzerinden ilerliyor 🙂

Seçtiğim İlk Model ?

Bu modeli çatı kaplamasında kullandıkları Siyah Renkli malzemenin renk tonlarında ve ahşap desenli yüzeylerle uyumundan dolayı beğendim.

tiny house proje çizimi

Ayrıca dış kapı girişinde yer alan Sarı tonlarındaki aydınlatma; Ahşabın gerçek rengini çok iyi yansıttığını düşündüğümden dolayı burada Siyah Çatı Kaplaması ve Ahşap kaplama güzel bir uyum içinde.

Peki bu Çatı Kaplamasında Kullanılan Malzeme nedir? Biraz detaylara inelim.

Siyah Renk Kiremit Kaplama Malzemesi

Çatı Kaplaması ve Tiny House evin belirli kısımlarında Siyah Renk – Çatı Kiremit kaplama malzemesi kullanılıyor.

2 Farklı çeşidi bulunmaktadır. İlk olarak Kırmızı Kiremit olarak kullanılan doğal toprak malzeme yerine, Metal – Siyah Renkten oluşan Sac Malzemesi esaslı inşaat malzemesidir. Aşağıdaki görsel Aluminyum Kenet sitesinde yer alan Atlas Çatı Firmasının ürünüdür ve 2. farklı malzeme ise Hadveli – Trapez Saç olarak bilinen sandviç panel kaplama ürünüdür. Onu da sizlerle paylaşacağım.

siyah renk saç kiremit kaplama malzemesidir

Yukarıdaki Kiremit Şeklindeki model Kırma Çatılarda kullanılabilir ama Tiny House evler için pek uygun görmüyorum.

Bunun yerine Sandviç Kenet Kaplama Malzemesi daha ideal ve doğru bir seçim olacaktır.

sandviç panel çatı kaplaması

Yukarıda yer alan sandviç panel çatı kaplaması malzemesi kendiliğinden ısı ve su yalıtımlı olarak imal edilmekte ve birleşim sistemi olarak Kenetlenerek Montaj edilmektedir.

Ve neredeyse tüm çatı malzemelerinde olduğu gibi Çatı Vidası şeklinde altındaki OSB Malzemesi veya çatı profil / ahşap sistemine montajı yapılarak oluşturulmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu