Mimari Proje Çizimi

Villa Proje Çizimi nasıl yapılır?

villa proje çizimi

Arkadaşlar Merhaba , Pislik Mimar da bugün baştan sona kadar Villa Proje Çizimi ile ilgili olarak; İhtiyaç Listesi, Proje Örnekleri ve 3 D model örnekleriyle beraber baştan sona bir villa projesi çizimi analizi yapacağız.

Mimarlık ve İç Mimarlık bölümü okuyan arkadaşlar dışında; Ev planı çizmek istiyorum diyenler için Kolay ev planı çizme için ihtiyacı olan tüm kaynak ve teknik bilgilere ulaşabilecekler ve Basit Plan çizimi kendileri yapabilecekler. Hadi gelin Villa proje çizimi ile ilgili; ilk ihtiyaç listesiyle başlayalım;

İhtiyaç Programı

Villa Projesi için ihtiyaç programını yazmadan önce Mimarlık da bu listesinin önemine değinmek istiyorum. Çok basit bir örnek vermek gerekirse; Çorba yapmak için bize bir tarif gerek. Nasıl yapıldığı ve içindeki malzemelerin ne olması gerektiği gibi.

villa ihtiyaç listesi

Ev projemiz içinde İhtiyaç Programının önemi tam olarak budur. Yani ilk olarak çizeceğimiz proje içerisinde hangi birimlerin olması ve bu birimleri kullanacak kişilerin ihtiyacına göre oluşturulmuş kurgu ve alan hesabı, yani kaç metre kare alan üzerinden planlanması gerektiğini bilmemiz gerek.

  • Salon
  • Yatak Odası
  • Mutfak
  • Oturma Odası
  • Çocuk Odası
  • Banyo / Wc
  • Hobi Odası
  • Havuz
  • Depo
  • Garaj

Analiz

İhtiyaç Listesini çıkartıp sonrasında projede yaşayacak kişinin özel isteklerini aldıktan sonra sıra Çevre Analizi ve Arazi analizi hazırlamaya geldi. Mimarlık da Çevre Analizi ve Arazi Analizi nasıl yapılır? konusunda daha detaylı yazı hazırlayacağım fakat Villa Proje Çizimi ile ilgili olarak kısa bu maddeye de değinmek istedim.

Mimari proje çiziminde nasıl tasarım yapılması gerektiği, başlangıç adımı ve proje çiziminde bizi yönlendiren ana etmenler Çevre ve Arazi Analizidir. Bu iki analiz türünden kısaca bahsedip birer örnekle açıklamak gerekirse.

Çevre Analizi

Mevcut arazinin çevresinde bulunan ve proje çiziminde bizleri yönlendirecek etmenlerin başında gelmektedir. Basit bir kaç örnek vermek gerekirse; Arazi çevresinde Market, Bakkal gibi satış birimlerine ulaşım uzak ve zor ise proje içerisinde kiler / depo alanları ihtiyacı doğabilir.

mimari çevre analizi

Ya da proje alanının yakınlarında bir ormanlık alan var ise, veya bir fabrika ve fabrika atıklarının yapımıza olan ilişkisi gibi durumlar değerlendirilmelidir. Mimari Çevre analizinde bizler genel olarak çevrenin bizim proje alanımız için Olumlu veya Olumsuz noktalarını belirlememiz gerekmektedir.

Arazi Analizi

Arazi analizi yapmanın asıl amaçlarından birisi İnşa edeceğimiz yapının kütlesinin nasıl (hangi yönde) yerleştirilmesi gerektiği ya da arazide eğim var ise; eğime göre kademelendirme yaparak mı proje ve tasarım yapmak gerekiyor bunu belirlemek ya da arazi etrafından geçen yollara göre yapıya giriş ve yaklaşımı belirme ya da Güneş ve Rüzgar yönünü önemseyerek buna göre yerleşim yapmak.

Mesela arazimiz aşırı bir rüzgara maruz kalan bir alanda ise; Pencere ve kapıları direk olarak rüzgara yönüne bakan kısımdan kaçınılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu