Mimari Proje Nasıl Çizilir?

Villa ve Bağ Evi Projesi Nasıl Çizilir?

Uzun zamandır sizlerle yazı paylaşmıyordum. Hazır kafam rahatken sizlerle beraber bir Bağ Evi Projesinin veya Villa Projesinin nasıl çizileceğini detaylarıyla ve adım adım paylaşmayı düşünerek yazmaya başladım. ?

Proje Çizimi için ilk önceliğimiz kullanıcının, yani sizlerin; ihtiyaçlarını en doğru bir şekilde karşılamaktır. Buna karşılık sizden aldığımız bilgiler dahilinde; Mimari Projede İhtiyaç Listesi olarak adlandırdığımız bu şey, proje çiziminin ilk aşamasıdır. Yani sizin ihtiyacınıza göre doğru bir proje çıkartmak ilk adım ve Mimarlar için ilk amaçtır.

Artık Villa Projesi ve Bağ Evi projesi arasında pek fark göremiyorum. Eski zamanlarda Villa Projelerinde daha kaliteli malzemeler ve dış cephe kaplamaları kullanılırdı ve modern yapılar orta çıkarırdık. 2023 Yılına baktığımızda bir köy evi veya Bağ evi projesi yaptırırken de; Villa Projesindeki gibi kaliteli malzemeler ve daha modern tasarımların kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

bağ evi proje çizimleri

Yukarıdaki örnek de yer alan tek katlı ve havuzlu bir bahçeden oluşan proje hem Çelik hem de Betonarme sistem ile yapılabilir. Yapıya Modern bir görünüm katmak için Ahşap Pergola ve duvar kaplaması kullanılmıştır. Duvar yüzeyinde Kaba Sıva, Sıva, Boya kullanmak yerine ahşap kaplama tercih etmenin yapıya kattığı şıklığı görebilirsiniz.

Projeler Nasıl Çiziliyor ?

Sizlere ihtiyaç listesinden bahsetmiştim. Yani sizler tarafından yapıda istediğiniz birimlerin belirlenmesi gerekmektedir. Buna somut bir Örnek vermek gerekirse;

 • Tek ve İki katlı bir yapı
 • Mutfak
 • Salon
 • Yatak Odası Adedi
 • Depo ve Garaj
 • Teras Alanı
 • Havuz

Veya daha farklı özel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra Arazi Durumunuza bakmaktayız ve daha sonrasında Arazi konumuna göre;

 • Yapının Yol’a olan konumu
 • Yapıya giriş ve çıkışlar
 • Arazi Eğitimi
 • Havuz alanlarının belirlenmesi

vaziyet planı

Gibi durumlar göz önünde bulundurularak bir Vaziyet Planı oluşturulur. Tabi bunlar ilk aşamada Mimari Proje de Eskiz veya Avan Proje adlandırılan çizimler ile yapılır. Bu konuyla ilgi VAZİYET PLANI NASIL ÇİZİLİR? başlıklı yazımda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eskiz Çalışması

Yapımızın kütlesi arazinin duruma göre belirlenir. Dikdörtgen, Kare, L şeklinde veya benzer formlarda bir kütle oluşturulur ve daha öncesinde siz müşterilerin ihtiyaç listesine göre Avan Proje veya Eskiz Çalışması adı altında bir ön proje çizimi gerçekleştirilir.

avan proje, eskiz çalışması

Açıkça söylemek gerekirse ben proje çizimi yaparken bir araştırma yapıp hoşuma giden, daha önce çizilmiş projeler üzerinden hoşuma giden bir planlar üzerinden yapıyorum bu işi.

Bu durumu şöyle düşünebilirsiniz. Mercimek çorbası yapacaksınız diyelim. Bunun için daha önce yapılmış Otel Mercimek Çorbası, Ev usulü mercimek çorbası gibi tarihleri vardır. Tam olarak Mimari Proje Çizimleri içinde durum bu şekildedir. Çünkü daha önce çizilmiş binlerce proje vardır ve bir çoğu birbirine benzerdir. Farklı bir kaç projeden ilham alıp, ortaya yeni bir proje çıkartmak işin doğru olanıdır. Tekrardan Mercimek Çorbası yaratmaya gerek var mı? Suyu, Mercimek, Tuz oranı belirlidir zaten. ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu