Ev Dekorasyon ve Tasarım FikirleriMimari Proje Nasıl Çizilir?

Yatak Odası Proje Çizimi? Yatak, Gardırop, Komodin, Şifonyer Ölçüleri, Çizimleri ve Modelleri

Mimari Yatak Odası Projesi Nasıl Çizilir? Bir projeye başlamadan önce; proje konusu ne olursa olsun, öncelik olarak bir ihtiyaç listesi oluşturmak gerektir. Bu yazımızda Yatak Odası için adım adım Mimari Proje Çizimi yapacağız ve bunun için öncelik olarak Yatak Odasında yer alan tüm ürünlerin ölçüleri, Mimari Proje Çizimlerini (Autocad dwg) ve Yatak Odası Ürünleri (Yatak, Gardırop, Komodin, Şifonyer) modellerine sırasıyla bakacağız.

Yatak odası çizimi için; ilk araştırmamız proje içerisinde yer alacak birimler ve bu birimlerin ölçülerini net olarak bilmemiz gerektir.

Mimari Yatak Odası Projesi

Örneğin 2 kişilik yatak ölçüsü, Dolap ölçüsü, Masa, Gardırop, Komodin ve Şifonyer ölçülerini tam olarak öğrendikten sonra; Mimari Proje Çizim standartlarına ve kurallarına göre bu tefriş birimlerinin yerleşimini doğru bir şekilde yapmamız gerekecektir.

Yatak Odası

Konuyu net olarak anlamanız için öncelik olarak Tüm ölçüleri ve örnekleri tek tek paylaşıp daha sonrasında hep beraber 2 farklı yatak odası projesi çizeceğiz. İlk projemiz Normal standartlar bir projede olacak, 2. proje ise içerisinde banyo ve giydi odasının yer aldığı modern ve lüks bir yatak odası projesi olacak. Hadi gelin ilk olarak proje içerisinde kullanacağımız Tefrişlerin ölçüleriyle başlayalım.

Yatak Odası

Ölçüler


Yatak odasında yer alması zorunlu tefrişlerin başında; Yatak, Dolap ve Makyaj Masası yer almaktadır. Öncelik olarak 2 kişilik yatak odası ölçüleri ve diğer birimlerin boyutlarına bakalım. Ayrıca konuyu tam olarak anlamanız için biraz detaylara girerek anlatacağım. Başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan tek bi konu içerisinde Yatak Odası Tefrişleri, Ölçüleri ve Yatak Odası proje çizimi ile ilgili olarak tüm detaylara bu makale yazısı içerisinde ulaşabileceksiniz. ?

2 Kişilik Yatak Ölçüsü

Standartlara uygun 2 kişilik Yatak Ölçüsü 160 cm x 200 cm boyutlarındadır. Eğer odanız geniş ise 160 cm’lik yerine 180 cm’lik yatak genişliği geçerek daha rahat bir alan oluşturabilirsiniz.

Yatağın uzun kısmının genişliği ise bir insan boyuna göre hesaplanmaktadır. Yani ortalama bir insanın boy uzunluğu 180 cm’dir ve üzerine +20 cm eklenerek rahat bir uyku için minimum 200 cm’lik bir yatak ölçüsü olması gerekmektedir.

2 Kişilik Yatak Ölçüsü

Yatağın yerden yüksekliği net olarak 50 cm olması gerekmektedir. Yatak / Baza kalınlığı 20 cm olarak kabul edilir ve Zemin ile Yatak tabanı arasında 30 cm’lik bir boşluk bırakılır. Yani toplamda 20 cm + 30 cm = 50 cm toplam yüksekliği bulunmaktadır.

Tabi ki bu ölçüler standart ölçülerdir. Başta da dediğim gibi eğer odanız yeterince büyük ise 220 cm x 180 cm ölçülerinde 2 kişilik yatak satın alabilirsiniz ve buna göre farklı yatak modelleri tercih edebilirsiniz.

Komodin Ölçüleri

Komodinler genel olarak Otel ve Konaklama projelerinde çok sık gördüğümüz bir mini dolaptır. Yatağın sağ ve sol köşelerinde bulunan, genelde ahşaptan yapılmış 2 kanatlı / çekmeceli DEKORASYON ürünüdür.

Standartlara uygun bir komodinin ölçüsü 50 cm x 50 cm, kare bir şekle sahiptir. Komodinin tam ölçülerine aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm ölçülerini verdim ve bu ölçülere göre kendinizde yapalirsiniz.

Komodin Ölçüleri

Gardırop Ölçüleri

Gardırop için bilmeniz gereken ölçü derinliğidir. Standart bir gardırop derinliği en az 50 cm olması gerekmektedir. Mimari proje çizimlerimizde 60 cm olarak çizim yapmaktayız.

Bir Gardırop’un yüksekliği ise 200 cm – 210 cm arasında olabilir. Genişliği ise odanızın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. 3 kapaklı standart bir dolabın ölçüsüne 120 cm – 130 cm diyebiliriz. (Her dolap kapağı 60 cm olacaktır.)

Yatak Odası Gardırop Ölçüleri

Yatak Odası Gardırop Ölçüleri farklı tasarımlara göre değişiyor fakat yüksekliği 200 cm’den az yapılmaması gerek ve dolap derinliğini minimum 50 cm – 60 cm arasında olmalıdır. Bunun dışında gömlek, ceket alanınız için yükseklik en az 100 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Çorap, İç Çamaşırı için 30 cm çekmece yüksekliği ve ihtiyacınıza göre 80 cm – 40 cm genişliğinde olabilir. Bu tamamen sizin kullanım ihtiyacınıza göre değişmektedir.

Şifonyer Ölçüleri

Şifonyer neredeyse Komodin ile aynı işleve sahiptir diyebiliriz. Aslında Masa, Komodin, hepsi bir tutulabilir. Şifonyerin diğerlerinden farkı yükseklik olarak daha uzun olması ve üzerinde bir ayna bulunmasıdır.

Şifonyer ölçüleri yerden yüksekliği 80 cm, derinliği 30 cm – 40 cm arası ve genişliği ise 80 cm olması gerekmektedir.

Yatak Odası Şifonyer Ölçüleri

Sizlere yatak odasıyla ilgili olarak standart tüm ölçüleri paylaştım. Sırası bu ürünlerin Mimari proje içerisinde nasıl çizildiğini adım adım AUTOCAD programı üzerinde çizerek anlatacağım. Ayrıca Mimari Çizim Programı Autocad ile çizim nasıl yapılır merak edenler için ? AUTOCAD KOMUTLARI sayfamız üzerinden çizim yaparken kullandığımız komutlara ve komut kısa yollarına ulaşabilirsiniz.

Yatak Odası Proje Çizimi

Mimari de yatak odası proje oluşturmak için öncelik olarak ihtiyaç listesini oluşturmamız gerekti bunu; Yatak, Dolap, Masa, Şifonyer, Komodin, Gardırop şeklinde yukarıda sıralamıştık ve bunların tüm ölçülerini de vermiştik.

Kolay bir şekilde proje çizmeniz için tüm bu tefrişlerin yani birimlerin çizilmesine geldi ve sizler için hazır dwg dosyalarını tek tek paylaşıyorum. Ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilir ve Autocad Mimari Proje Çizim programı üzerinde kullanabilirsiniz.

Artık yapmanız gereken tek şey bu birimleri Mimari Proje Çizim standartlarına uygun bir şekilde yerleştirmeniz kalacaktır. Bunun için sizlere 2 farklı tip örnek sunuyorum, kendi projenizi bu örnekler üzerinden oluşturabilirsiniz veya 0530 170 38 00 Whatsapp üzerinden direkt olarak bana ulaşarak ücretli proje çizimi yaptırabilirsiniz.

Yatak Odası Projesi

İçerisinde Banyo ve Giysi odası bulunan Mimari ve İç Mimarlık Yatak Odası Projesi Örneğimiz;

İç Mimarlık Yatak Odası Projesi

Yatak Çizimi

Autocad üzerinden 2 kişilik ve Tek kişilik yatak çizimlerini ve aşağıda yer alan Masa, Dolap çizimlerinin dwg çizimlerine İç Mimarlık Tefriş Kütüphanesi sayfamız üzerinden indirerek MİMARİ PROJELER de kullanabilirsiniz.

Yatak Çizimi

Dolap Çizimi

Mimari projede; Plan üzerinde dolap gösterimi, Kesit veya Görünüş çizimlerinde Dolap görünüş çizimleri

Dolap Çizimleri

Yatak Odası Takımı

Yatak odası için imalat ve satış yapan belli başlı firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar arasında en çok tercih edilenler; Bellona, İstikbal ve Mondi firmalarıdır. Bu firmalara ait en çok tercih edilen ve kaliteli ürünlerden bir kaç tane örnek verdikten sonra İç Mimarlar tarafından en çok tercih edilen Yatak Odası Takımı modellerini paylaşacağım.

Bellona Yatak odası Takımı

Bellona Mobilya; Peluş, konforlu ve uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış Yatak Odası Takımı, fiyatının çok altında bir butik parçanın görünümüne ve kalitesine sahiptir. Bellona Kampanyalı Yatak Odası

Depolama alanı, çekyat ve çalışma masası olarak da kullanılabilen yatak başlığı içeren Yatak Odası Takımı, ilk büyük çocuk yatağını arayan genç profesyoneller için idealdir.

Bellona Yatak Odası Takımı

Yatak odası takımımız asla modası geçmeyecek zamansız bir klasik. Eski moda tasarım, lüks bir konakta olduğunuzu hissettirecek ve güzel ahşap işçiliği, bu yatak odası takımının zamana direnmesini sağlıyor.

Bellona Mobilya

İstikbal yatak odası takımı

Yatak odası hala uyumak için bir yer ama aynı zamanda dinlenmek, okumak ve çalışmak için de. Bu yüzden, odanızı dış dünyadan bir sığınak yapmak için ihtiyacınız olan her şeyle bu yatak odası takımını yaptık. istikbal baza+yatak+başlık kampanyası;

Bu şifonyer ile tüm kıyafetlerinizi düzenli tutarken tek bir yerde saklayabilirsiniz. Şık tasarım, dağınıklığı gizlemeyi ve odanızın düzenli görünmesini sağlamayı kolaylaştırır.

Bu komodin ile çalar saatinizi ve diğer ihtiyaçlarınızı yatağınızın hemen yanında tutabilirsiniz. Sade tasarım ve nötr renk, odanızda sahip olduğunuz dekor ne olursa olsun uyum sağlayacaktır.

istikbal bedroom set

Ve bu köşe masasıyla, kendi odanızın konforundan çıkmak zorunda kalmadan işlerinizi halledebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Kompakt boyut, küçük alanlara mükemmel uyum sağlar, ancak geniş yüzey, işleri halletmek için fazlasıyla yeterli alan sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu