Mimarlık Terimleri

Daire tipleri; 1+1, 2+1 , 3+1 Daire tipleri ve m2 hesapları

Daire tipleri Oda ve Salon sayılarına göre numaralandırır; Örneğin 3+1 daire demek; 3 oda ve 1 salondan oluşan bir daire anlamına gelmektedir.

Mimari proje çiziminde ya da ev kiralayacak kişiler için 1+1 , 2+0 , 2+1 , 3+1 , 4+1 olarak adlandırılan daire tipleri tipleri bulunmaktadır. 2+0 veya diğer tip daire ifadeleri Oda sayısı ve var ise salon olup olmadığını ifade etmektedir.

2+1 daire

2+1 daire demek 2 oda ve 1 salondan oluşan ve yaklaşık olarak 100 m2 bir alana sahip bir daire anlamına gelmektedir. Bu gibi yapılarda genel olarak Salon ile mutfak iç içe yani Amerikan Mutfak olarak kullanılmaktadır. 100 m2 alan içerisinde ihtiyaca göre 1 banyo ve 1 tuvalet yer alır fakat Banyo ve Tuvaletin aynı alan içerisinde kullanıldığı da görülür.

2+1 Daire planı

2+1 daire planı örneğinde; daire giriş kapısında yaklaşık 5m2 alana sahip bir Antre ve vestiyer yer almaktadır. Girişten direk olarak Amerikan Mutfak giriş ve bir koridor holü ile Ebeveyn, Çocuk odası ve Banyo alanına giriş yapılmaktadır.

Toplamda 100 m2’ye sahip kat planı içerisinde ebeveyn yatak odası içerisinde özel olarak bir banyo yer almaktadır. Oldukça modern bir tasarımdır ve tek katlı villa projesi olarak da kullanılabilir.

2+1 daire plani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu