Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Erozyon Nedir?

erozyon nedir
Erozyon, toprak malzemelerin rüzgar veya su gibi doğal kuvvetler tarafından aşınıp taşınması sürecidir. Benzer bir süreç, ayrışma, kayayı parçalar veya çözer, ancak hareketi içermez. Hem süreçler hem de bunların ortaya çıkan ürünleri (tortular) dünya yüzeyinde aynı anda meydana gelir. Ayrışma ve erozyon farklı ölçeklerde işler ancak; erozyon çok daha büyük bir jeolojik zaman ölçeğinde meydana gelirken, ayrışma çok daha küçük bir ölçekte, genellikle insan ömrü içinde hareket eder.

erosion

‘Erozyon’ kelimesi akla yıkıcı bir şey getirir, ancak erozyon, manzaraları şekillendiren yapıcı bir güç olarak da görülebilir. Erozyon, toprak malzemelerin rüzgar veya su gibi doğal kuvvetler tarafından aşınıp taşındığı jeolojik süreçtir. Dünyanın yüzey katmanlarının rüzgar ve su tarafından aşındırılması, örneğin ufalanan uçurumlar, geçitler veya olukların oluşumu, ayrışma veya kütle hareketi olarak adlandırılır; saf erozyon, taşınan malzemenin başka bir yerde biriktirilmesidir.

erozyon ne demek

Erozyon, yağmur suyunun ve diğer doğal kuvvetlerin yavaş yavaş aşınıp katı maddeleri (kaya, toprak, kum veya çakıl gibi) Dünya’ya taşıma sürecidir. Bu malzeme okyanusa tortu taşır ve doğal yer şekilleri oluşur. Okyanusun suları, Dünya’nın güzel okyanus manzaralarını yaratmak için buluşuyor!

Güçlü ve bazen şiddetli bir süreçtir. Su, rüzgar, akarsular, buzullar ve yerçekimi, dünyayı şekillendirmek için erozyondan yararlanan doğal güçlerdir. Erozyon, fay hatları, kanyonlar ve hatta mağaralar gibi jeolojik özellikleri açığa çıkaran vadilerin oluşumuna yol açtığı için Dünya tarihinin önemli bir yönüdür.

Her yıl, bir mil küp kaya dünyanın yüzeyinden aşınır, yıpranır ve rüzgar, su ve buz tarafından taşınır. Erozyon hızı, kayaların ne kadar sert veya yumuşak olduğuna, ne kadar su veya rüzgarın bulunduğuna ve bölgede ne tür erozyon özellikleri olduğuna bağlıdır.

Bugün gördüğünüz kayalar, uçurumlar ve vadilerin bir zamanlar sular altında olduğuna inanmak zor olabilir. Peki erozyon nedir? Erozyon, zaman içinde rüzgar, su ve buz yoluyla yer şekillerinin kademeli olarak aşınmasıdır. Bu böyle olur: Büyük Kanyon ve Büyük Göller gibi görebildiğimiz birçok farklı şeyin nedenidir. Mekanik, kimyasal ve organik olmak üzere üç tür erozyon vardır.

Çevremizdeki hava koşulları ve erozyon, Niagara Şelalesi, Büyük Kanyon ve sürekli değişen kıyı şeridi gibi simge yapılar üretiyor. Bu süreçler sadece fiziksel çevremizi şekillendirmede rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda doğal kaynak yönetimi, nehir ve göl yönetimi ve taşkın kontrolünde de önemli bir rol oynar. Hayatınızın aşındırıcı bir manzara olmasına izin vermeyin. 3 basit ilkeyi uygulayarak istediğiniz şeylere ulaşabilir ve istediğiniz hayatı yaşayabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu