Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Hafriyat Ne Demek? İnşaat Kazı işleri ve detayları

İlk olarak İnşaat Teknikerliği okuduğum yıllarda staj yerinde duyduğum bir inşaat terimiydi.

Hafriyat Nedir?

İnşaat, Yol Yapımı, Temel işlerinde yapılan toprak/zemin kazma işlemlerinin tümüne denir. Bir alanın hafriyatının yapılması için kepçe ve kamyon kullanılır. 

Bunun yanında hafriyat yapılan alanda kazılan toprak, Kamyon ile devlet kurumlarının belirlendiği alana taşınmak zorundadır. Bir diğer durumda ise yapılan hafriyat malzemeleri dolgu malzemesi olarak farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Hafriyat hesabı yapılırken projede yer alan temel türüne göre belirlenir. Eğer bir Radye Temel uygulaması yapılacak ise 60 cm temel derinliği, 10 cm Grobeton ve toprak üzerine dökülen 10-15 cm kalınlığında mıcır tarzı taşların yüksekliği hesaplanmalıdır.

Hafriyat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

İnşaatın temel derinliğine göre ve arazinin eğimine göre hesaplamalar yapılarak toplam m3 (metreküp) üzerinden Hafriyat Maliyeti hesaplanır.

Örneğin 200 m2 bir arazimizi 50 cm derinliğinde kazı yapılacaksa; 200 x 0,5 = 100 m3 bir hafriyat çıkmaktadır.

Güncel hafriyat fiyatlarına baktığımız 1 m3 kazı işlemi 100 TL + KDV üzerinden yapılmaktadır. Yani 100 m3 bir hafriyat yaptırmanın güncel maliyeti 10.000 TL + KDV üzerinden hesaplanmaktadır.

Konuya dair bir evin baştan sona kadar maliyet hesabını yayınladığımız içeriğimi Villa Yapım Maliyeti yazımız üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Benzer İçeriklerimiz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu