Mimarlık Terimleri

Hatıl Nedir?

Hatıl Nedir? Mimari ve İnşaat projelerinde duvar üzerine uygulanan hatıl uygulaması, ölçüleri ve kullanılan malzeme detayları yer almaktadır.

hatıl nedir

Bir yapının normal kat yüksekliği 3.00 metredir. Hatıl uygulaması yapılan yerler, genel olarak min. 6 metre kat yüksekliğine veya daha yüksek kat alanlarından oluşan duvarlarda; artan yüksekliğe karşılık duvar’ın kendi başına sağlam bir şekilde durmasını sağlamak için; Yatay ve sistemin tam ortasından dikey ( kolon gibi ) olarak uygulanan betonarme sisteme hatıl denir.

Amaç: Kat yüksekliğinin fazla olduğu yapılarda duvarın sağlamlığını arttırmaktadır. En çok AVM gibi projelerde kullanıldığı görülmektedir.

Hatıl ile lento uygulaması birbiri ile karıştırılmamalıdır. 

Lento genel olarak kapı, pencere gibi alanlarda kullanılır. Lento uygulamasında ki amaç pencerenin veya kapının üst kısmına konulan; Ytong, Ahşap veya Konstrüksiyon sistemlerden oluşan bir uygulamadır.

Hatıl ise sadece duvarın dayanımı arttırmak için uygulanan bir sistemdir. Geneli beton içerisinden yer alan donatı/demirden oluşmaktadır.

lento

Uygulama

Duvar üstü hatıl uygulaması yapılırken duvarın orta akslarından 20 cm kalınlığında bir nevi betonarme kiriş olarak çalışan bir sistemdir. Ve içerisinde 4 adet donatı demiri ve 20cm-30cm arayla etriye ile örülmektedir.

Duvar üstü hatıl

Örnek olarak Kat yüksekliği 7,00 metre olan bir duvarın yatay olarak 3,50 kotundan geçer ve bu hatılı taşımak için yine sistemin tam ortasından hatıl kolonları yerleştirilerek sağlam bir betonarme sistem oluşturulur. Duvar örme işlemi yapılan hatıl kirişleri üzerinden döşenerek devam eder.

Hatıl yazımızın ardından Lento uygulaması hakkında daha detaylı teknik bilgiler için Lento Nedir? ( Tcetveli.org/lento-nedir/ ) yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu