Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Kaset Döşeme Nedir?

Kaset döşeme sistemi genel olarak insan yoğunluğunun farzla olduğu ve geniş kolon aralıklarına ihtiyaç duyulduğu; Tiyatro, Otopark, Okul yapılarında kullanılır. Bir yapı üzerine gelen yükler doğru bir şekilde ana taşıyıcı sistem üzerine dağıtılması gerekmektedir.

Sistemdeki yükler doğru bir şekilde aktarılmaz ise; yapıda istenmeyen çatlaklar ve hatta yıkılmasına sebep olacak derecede tepki vermektedir. Özellikle yoğun döşeme yüklerine maruz kalan Tiyatro, Alışveriş Merkezi, Otopark gibi yapılarda ve geniş açıklıklı yapılarda kaset döşeme sistemi kullanılır.

kaset döşeme

kaset döşeme kesit ve plan

Yukarıda yer alan Kaset döşeme planı ve 2 adet kesit çizimi yer almaktadır.

Kolon aralıkları 12 metre olan sistem içerisinde 60 cm x 60 cm kaset kalıplar kullanılmıştır. Toplamda 144 m2 bir döşeme alanı için 25 adet kaset döşeme kalıpları kullanılmaktadır.

Yerleştirilen kalıplar arasında yer alan 35 cm’lik boşluklar kaset döşeme kirişlerini oluşturmaktadır ve sistemin kesitine baktığımızda; her kaset arasında yer alan kiriş boyutları 60 cm x 35 cm‘dir. Mimari proje çiziminde bu şekilde çizimini yapabilirsiniz.

Sonraki evre statik hesabı yapılarak, üzerine gelen sabit ve hareketli yüklere göre donatı, beton, sistem hesabı yapılmaktadır. Kendi projenizde böyle bir sistem çizerek sunuma hazırlayabilirsiniz ve tabi ki son durum statik raporlar doğrultusunda uygulanmasıdır.

2 Yorum

  1. acil bir sorum olucaktı geniş açıklıklar için kaset döşeme yaparken konferans gibi yapıda ortadan birbirine bağlanan kolonların kirişleri devam edermi yoksa ortadaki kolonları kaldırdığımız gibi kirişleride mi kaldırıyoruz çok acil

  2. Birbirine bağlanan kolonlar ise kirişler devam eder.
    Ortadaki kolonları kaldırırsa (kolon kaldırdığınız için) kolondan kolona devam eden kiriş devam etmez, çünkü saplanacak kolon yok, kaldırdığınızdan dolayı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu