Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Konsept Nedir? Mimari Konsept Örnekleri

Ortaya Çıkarttığınız herhangi bir işi; Belirli bir kavram ve Anlayış doğrultusunda tasarlamaya Konsept denir. Yazı içerisinde daha detaylı açıklama ve Mimari Konsept örnekleri ile konuyu tam olarak anlayalım.

Konsept kelimesini bir kaç kelime ile özleştirmek gerekirse, daha iyi anlamanız için;

 • Kavram
 • Anlayış, Görüş
 • Tarz ve
 • Düzen gibi farklı kelimelerle de ifade edilebilir.

Konsept Nedir?

Sadece Mimari Proje oluşturmada değil günümüzün her alanında Konsept üzerinden tasarımlar oluşturulmaktadır. Bunu farklı tür örneklerle açıklamam gerekse. (Mimari Konsept açıklaması ve Konsept Paftası Örneklerine yazımızın devamında değineceğim.)

Karmaşıklık zamanla inşa edilebilir ve inşa edilecektir. Benzersizlik, kişiliğinizi, deneyiminizi ve değerlerinizi tasarım sürecine nasıl yaklaştığınızı ortaya koymaktan gelir.

 1. Doğum Günü kutlamaları için farklı veya daha öncesinden yapılmış dekor, tasarım ve renklerle oluşturulmuş bir sistem doğum günü konsepti olarak anılır. Uçan balonlar, masa düzeni, ışıklandırma ve süsleme işlerinin birbiriyle uyumlu olması ve bir anlam ifade etmesidir.
 2. İnstagram üzerinden açılmış bir sayfa düşünün. Mesela biz Pislik Mimar adında sayfa yönetiyoruz. İçeriğimiz Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği üzerine paylaşımlarda bulunmaktayız. Yani bir konu üzerinden ortaya çıkıp oluşturduğumuz bu sayfa bir konsepttir.
 3. Türkiye de açılmış bir Çin Restoranı düşünün. Mekanın tasarımı Çin Kültürüne göre dekore edilmiş ve satılan ürünler de yine Çin yemekleridir. Yani burası Çin Konseptli bir restorandır.
 4. Çok daha basit bir örnek; Acun Ilıcalı sürekli olarak kısa kollu ve siyah bir tişört giymektedir. Sürekli aynı renk ve formlarda giydiği bu kıyafet aslında Acun Bey’in konseptidir. Ayrıca yönettiği Survivor Programına bir ada içerisinde farklı oyunlar ile oluşturduğu yarışma programı da bir konsept sonucu oluşmuştur.

Konsepti anlamanız için genel tanımını yaptıktan sonra, Mimari Projeler konusunda Konseptin Tanımı ve örneklere sırasıyla göz atalım.

Mimari Konsept Nedir?

Konsept kelimesiyle içli dışlı olduğum zamanlar ilk olarak; Mimarlık Bölümünü kazandığım yıllardı.  Çizdiğimiz projelerin bir çıkış noktası olması gerekti. Projemizi juri karşısında sunum yaparken, öncelik olarak projemizin tasarımını yaparken konsept paftamız üzerinden anlatmaya başlardık.

konsept paftası

 • Bir anlam ifade etmesi için bir tarz ortaya sunmamız gerekti.
 • Proje konusuna dair yaptığımız tasarımın bir çıkış noktası belirleme
 • Oluşturduğumuz çizimler bir konsepte; yani bir mantık ve tasarım doğrultusunda yapılmasıdır.

Konsept proje değildir! Bu yalnızca bir başlangıç ​​noktasıdır.

Bir konseptin muhtemelen kapsayıcı bir vizyonun ve bunun altında yatan belirli bir stratejinin veya yaklaşımın bulunduğu katmanları vardır. Bunlar birlikte projenizin yönünü tanımlar.

Konu ile ilgili olarak Silüet Nedir? Silüet Çizim Örnekleri ve Perspektif Nedir? İç Mimarlık Perspektif Çizim Örnekleri yazılarıma göz atabilirsiniz.

Yazımızın devamında Mimari Konsept Paftası Örnekleri ile sonlandırmak istiyorum.

mimari konsept

Bir konseptin zengin olması için yanıltıcı olmasına gerek yok. Bir konseptin aşırı karmaşık olması veya daha önce kimsenin düşünmediği bir şey olması gerekmez.

mimari konsept örnekleri

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu