Mimarlık Terimleri

Kuranglez Nedir? Yönetmeliğe göre Kuranglez çizimi

kuranglez nedir, kuranglez ne demek

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımız içerisinde Mimarlık ve İnşaat alanında kullanılan Kuranglez ile ilgili detaylara yer vereceğim. Öncelik olarak Kuranglez’in tanımı yapıp daha sonrasında Mimari Plan üzerinden çizimi ve çeşitleriyle ilgili bilgiler verip daha sonrasında fiyatlarını ve kuranglez üreten İnşaat Firmaları listesini paylaşacağım.

kuranglez yapımı

Kuranglez Nedir?

kuranglez nedir

Mimari yapıların tamamında kullanılan; Toprak altında kalan (Bodrum katı, Kapalı Otopark, Depo) alanların havalandırması ve doğal ışık alması için perde duvarlar üzerinde boşluklar oluşturularak belirli ölçülerde boşluk bırakılarak Pencere alanı bırakılan bir sistemdir.

TDK‘ya ve (Mimarlık) Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre anlamı: Havalandırma ve ışık bacası anlamına gelmektedir.

Yönetmelik

Mimari Proje Çizimi için Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde yer alan Kuranglez Yönetmeliği içerisinde, Kuranglez yapımı ve proje çiziminde dikkat edilmesi gereken kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

Parsel sınırı içinde kalmak ve binaya bitişik olmak şartıyla binaların tabii zemin altında kalan bölümlerine doğal ışık ve havalandırma sağlamak amacıyla en az 0.80 metre en fazla 1.20 metre genişlikte olabilen, binanın hiçbir cephesinde mütemadiyen tesis edilemeyen, boyu yapıldığı pencere genişliğini 0.50 metreden fazla geçmeyen, derinliği azami 2.00 metre olan, giriş çıkış amacı taşımayan ancak, yol cephesi haricinde kaçış amacıyla çıkış tertiplenebilen ışıklıkları,

Mimari proje çizimleriniz de dikkat etmeniz gereken Yönetmelik kuralların yer aldığı Planlı alanlar İmar Yönetmeliği sayfamızı ziyaret edin.

Ölçüleri

Yönetmelik dahilinde kuranglez ölçüleri; en az 80 cm ve en fazla 120 cm genişliğinde, pencere boyutu 50 cm’i geçmeyecek şekilde ve derinlik olarak maksimum 2 metre yapılabilir.

Verilen bu kuranglez ölçüsüne göre yapılan yerde kapı gibi çıkış maksatlı olsun diye geniş pencere bırakılan alan yapmak yasaktır.

Planda Kuranglez Çizimi

Plan üzerinde Mimari Kuranglez çizimi için öncelik olarak yukarıda vermiş olduğum Yönetmeliğe uygun ölçülerde yapmanız gerekmektedir. Sizlere daha öncesinden Yapı Uygulama Projemde çizmiş olduğum kuranglez dwg çiziminin ekran görüntüsünü paylaşacağım.

kuranglez çizimi

Bildiğiniz üzere Bodrum kat duvarları Perde duvar olarak yapılır. Kuranglez eklemek istediğimiz kısma yukarıdaki gibi diş açmanız ve etrafını tekrardan betonarme perde duvar olarak dönmeniz gerekmektedir.

Bu örnekte Otopark alanı için çizmiş olduğum bir tasarımdı. Daha küçük yapılar için tek pencereli olarak da çizebilirsiniz. Pencere ölçüsünü 50 cm yükseklik, 50 cm genişlik olarak bırakılır.

Modelleri

Kuranglez kullanıl alanlarına göre üst kapağı tamamen cam veya daha sağlam bir yapı olmasını isteyenler için demirden yapılır. Genel olarak bodrum kat altında kalan otopark alanlarının direk üst kısmından ışık alası için cam kubbe şeklinde yapılır.

Modern villa ve bina projelerinde yapılan örnekler ise aşağıdaki gibidir.

kuranglez modelleri

Fiyatları

Malumunuz doların sürekli artmasından dolayı sizlere net olarak kuranglez fiyatı veremiyorum. Çünkü sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Kuranglez fiyatları konusunda sizlere yardımcı olmak için bir kaç İnşaat Firmasının adını ve linklerini bırakıyorum.  Kuranglez imalatı yapan firmaların başında Dector, Aco, Demsan gelmektedir. Bu firmalar üzerinden küçük bir araştırma yaparak istediğiniz boyutların güncel fiyatlarını ögrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu