Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Metretül Nedir? Metretül Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir uzunluk birimi olan Metretül = Metre anlamına gelmektedir. Biz bu ifadeyi inşaat sektöründe Hakediş veya Metraj hesabı yaparken kullanırız. Detaylı Teknik bilgi ve Metretül metraj hesabı makalenin devamında okuyabilirsiniz.

Ön Bilgi olarak; Kafanızı çok karıştırmak istemediğim için başlık açıklamasına Metretül = Metre anlamına geldiğini söyledim. Aslında bu iki ölçü birimini birbirinden ayıran çok basit bir ayrıntı var.  Size bunu anlatmanın en kolay yolu olarak 2 farklı örnek üzerinden; Metretül ile Metre arasındaki farkı belirteceğim.

İlk olarak “Metre” ölçü birimini net olarak anlamanızı ve sonrasında Metretül ile Metre arasında farka değineceğim;

Evinize en yakın otobüs durağı kaç metre?

Cevap olarak 60 metre – 100 metre diyebiliyoruz.  Yani Ev ile Durak arası mesafe tek bir doğru / hiza olduğundan dolayı burada kullanılan ölçü birimi Metre’dir.

Adama bak 2 metre!

Yine uzunluk birimi olarak bir kişinin boyunu belirtirken 2 metre ifadesini yükseklik / tek bi doğru / hiza olduğundan dolayı Metre cinsinden söyleyebiliyoruz.

Metretül Nedir?

Metretül genel olarak birden fazla değişkene sahip uzunluk birimlerinde kullanılır.

Az önce sizlere “Adama Bak 2 Metre” dediğimde, tek bir doğrultuya sahip olduğundan dolayı metre kullandık. Tutup da bir insanın boyuna 2 metretül boyundayız demiyoruz yani.

Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahlarının genişliği 60 cm – 80 cm arasında bir değişkene sahiptir. Metraj hesabı yapılırken (eğer m2 üzerinden hesap yapılmıyorsa) burada Metretül ifadesi kullanılır. Aşağıdaki tezgah resmine bakarsanız beni daha iyi anlayacaksınız.

Metretül Hesabı
Mutfak Tezgahı; Metretül Hesabı

Yukarıda yer alan ahşap veya mermer malzemeden yapılan bir mutfak tezgahının A ve B ölçüleri yer almaktadır.

B Ölçüsü; Yazının başında da dediğim gibi 60 cm ile 80 cm arasında değerler kullanılır, yani değişken olabilir. Fakat uzunluk olan A birimi sabittir.

En az 2 uzunluk birimine sahip olan ve bir değeri sabit, diğer değeri değişken olan malzemelerde uzunluk birimi ifade edilirken Metretül uzunluk birimi kullanılır.

Benzer Hesaplama İşlemleri

Konu ile bağlantılı olarak diğer Alan ve Uzunluk hesabı makalelerimiz; Tüm arşiv içeriğimizi görüntülemek için Mimarlık Terimleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu