Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Mukavemet Nedir?

Mukavemet, temel olarak bir varlığın veya nesnenin dayanıklılığı ve gücü anlamına gelir. Bu kavram, herhangi bir varlığın veya nesnenin, doğasına aykırı veya yapısına uygun olmayan koşullara karşı direnme yeteneğini ifade eder. Mukavemet terimi, hem canlı hem de cansız varlıklar için kullanılan bir kavramdır.

Mukavemet kelimesini net olarak anlamanız için şantiyede geçen küçük bir hikaye anlatmak istiyorum sizlere.

Mukavemet Ne Demek?

Depremlerden sonra bir okulun temel güçlendirme işini almıştık. Yapının halihazırda Tekil Temel olan sistemini Radye Temel sistemine çevirecektik.

Bunun için mevcut temeli kazdıktan sonra Donatı / Ankraj uygulaması yapıp Hazır beton dökümü yaparak radye temel sistemi oluşturacaktık.

O zamanlar kış ayında olduğumuzdan dolayı; döktüğümüz hazır beton soğuk hava koşullarından dolayı normale göre zor donacaktı ve haliyle mukavemetini / dayanıklılığını alması normale göre uzun sürecekti.

İşte bu durumda betonun mukavemetini sağlaması için donması gerekmektedir. Hazır beton döküldükten sonra donar ve sertleşir. Döküldüğü kütle içerisinde donarak Mukavemet yani sağlamlık kazanır.

Zulme karşı mukavemet Ne Demek?

Kelimenin farklı cümle kalıpları içerisinde bir diğer anlamı ise; “Zulme karşı mukavemet” terimidir.  Türkçede “operasyona karşı direniş” veya “zorbalığa karşı direnme” anlamına gelir.

Bu terim genellikle bir grup insanın veya topluluğun, kendilerine yapılan haksızlık, adaletsizlik veya zulme karşı koyması ve direnmesi anlamında kullanılır. Bu direniş, çeşitli yöntemlerle, politik, sosyal veya ekonomik düzeyde olabilir ve insan haklarının korunması, adaletin sağlanması veya özgürlüklerin savunulması gibi amaçlarla gerçekleştirilebilir.

Benzer Terimler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu