Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Peyzaj Nedir? Peyzaj Mimarlığı ve Proje Örnekleri

Peyzaj nedir? Fransızca sözcüğü olan “Paysage” den Türkçeye çevrilmiş Peyzaj; Bina, Sanayi, Doğa, Park veya geriye kalan tüm özel alanların bir nevi tablo yapar gibi; doğal ve kültürel olarak yansıtılmasıdır.

peyzaj

Kısa ve daha net anlamanız için Çevre Düzenlemesi anlamına da gelmektedir.

Peyzaj Mimarlığı?

Mimarlık bölümü okuyan arkadaşların sıklıkla karşılaştığı, mevcut projeleri içerisinde yer alan Vaziyet Planı içerisinde yapılan yeşil alan düzenlemesi, Yürüyüş yolları, Yapı kütlesi gibi birimlerin bir bütün halinde düzenlenmesini yaparlar.

peyzaj mimarlığı

Daha derine inmek gerekirse, Peyzaj Mimarlığı çevremizde gördüğümüz tüm yapıların planlanmasını ve tasarımını yapan kişidir diyebilirim. Örneğin; Mark, Ulaşım alanları, Tatil Merkezleri, Bahçeler, Kampüsler gibi alanların tasarımlanmasında rol alırlar.

Tasarım Örnekleri

Çalışma alanları ve çeşitli alanlarda yapılmış, benimde çok hoşuma giden tasarımların yer aldığı Lina Tasarım firmasının yaptığı Peyzaj Tasarım Örnekleri;

lina tasarim

BORCKA barajı çevresinde yapılan bir Peyzaj Örneğine de Lina Tasarım firmasına ait bir tasarım, projelerinin tamamında kendileri özgü bir tasarım çizgisi bulunmaktadır. En çok sevdiğim tasarımları farklı bir oturma alanı konsepti ve yürüyüş, yeşil alan gibi kısımlarda düz bir tasarım yerine, kendi çizgilerini yaratmış ve farklı konseptler üretmektedirler.

Proje Sunum Paftası

Mimarlık bölümünde olduğu gibi Peyzaj Mimarlığında da sunum işin ilk adımıdır ve en önemlisidir. Sunum yaparken karşı tarafa en basit ve en iyi şekilde projenizi ifade etmeniz gerekmektedir.

peyzaj sunum paftası

Yani Peyzaj örneğinde de yer aldığı gibi, sizin proje sunumu yapmanıza gerek kalmadan, yapmış olduğunuz sunum paftası kendini bir nevi konuşuyormuş gibi 🙂 anlatması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu