Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Rölöve Nedir? Tanımı, Çeşitleri ve Proje Örnekleri

Rölöve Nedir

Rölöve eski yapıların projelendirilmesi için uygulanan ölçüm sisteminin genel adıdır. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan; Antik, Arkeolojik, Yığma ve Ahşap yapıların Mimari Projeleri bulunmamaktadır. Bu yapıların Restore edilebilmesi ve tescillenmesi için projesinin çizilmesi gerekmektedir.

Mimarlık Tarihi anlamında incelenmesi için Rövöle Alma işlemi yapılır ve çizim için gerekli tüm ölçülerin alınması işlemine Rölöve denilmektedir. Yazımızın devamında Rölöve Nedir? Teknik açıklamaları, Rölöve alma ve Proje Örnekleri yer almaktadır.

Rölöve Nedir?

Teknik anlamda tanımı yapmak gerekirse; Yapı veya yapı gruplarının mevcut durumunu belirlemek için Teknik anlamda ve Ölçekli olarak çizilmesi, Tarihi bir yapının veya kent dokusunun incelenmesi ve belgelenmesi için gerekli olarak projesinin çizilebilmesi için yapılan ölçüm işlemidir.

Yani Rölöve kısa; Yapının projelendirilebilmesi için gerekli uzunluk ölçülerinin ve yapıyı oluşturan inşaat malzemelerinin belirlenmesi işlemidir.

Rölöve Alma

Eski yöntemler ile röleve alma işlemi: Alan içerisinde bir köşe noktası seçilerek Çaprazlama yöntemi ile; belirlenen bir noktadan, karşısında yer alan 3 köşe noktaya doğru ölçü alınır.

İlk belirlenen köşe noktası referans / başlangıç noktasıdır ve bu noktadan diğer köşelere dağılarak ölçüler alınır ve rölövesi alınacak alanın tamamından; diğer tüm köşe noktalara ölçü alma işlemi devam eder. Rölöve alma işlemini tam olarak anlamanız için örnek bir proje görseli üzerinden tam olarak anlatmak gerekirse Rölöve Projesi üzerinden anlatıma devam edelim;

Rölöve Projesi

Rölövesi alınmış yığma yapı bir evin Rölöve projesi aşağıdaki gibidir. Yapı içerisinde 3 pencere ve 1 kapı bulunmaktadır.

Kapı giriş köşesi referans noktası olarak belirlenmiştir ve karşısında yer alan pencere başlangıç ve bitiş noktalarına doğru referans hizaları alınarak ölçülmektedir. Asıl amaç çaprazlama sistem ile ölçüler alınarak çizim programı üzerinden projesinin çizilebilmesi için gerekli tüm yardımcı ölçülerin belirlenmesidir ve daha sonrasında genel olarak AUTOCAD programı üzerinden çiziminin doğru bir şekilde yapılması için yapılır.

Rölöve alma

Konuyla ilgili olarak Rölövesi alınmış bir projenin Autocad Çizim programı üzerinden çizebilmek için; ihtiyacınız olan tüm komutlara ? AUTOCAD KOMUTLARI bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Çeşitleri

Rölöve çeşitlerine baktığımız 3 ana çeşidi bulunmaktadır, bunlar; basit rölöve, tespit rölöve, esas rölöve olarak adlandırılır.

Basit Rölöve; Yapı hakkında genel araştırma yapılmasıdır. Yani yapının bulunduğu alana ait bilgiler toplanmasıdır. Bu bilgiler yakın çevrede yaşayanlardan yapı hakkında bilgiler elde etmektir. Yapının tam adresinin belirlenmesi, yapıyı kullanan kişilerin bulunması, geçmişten günümüze yapıyı kullanan kişilerin araştırılmasıdır.

Tespit Rölöve; Yapının ölçülerinin alınmasıdır. Tescil başvurusunun yapılması için Teknolojik imkanlar kullanılarak yapının projesinin çizilmesi ve yapıya ait fotoğraflar, belgelerin oluşturulduğu aşamadır.

Esas Rölöve; Restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarına altlık teşkil etmesi için ya da yıkılacak taşınmaz hakkında arşiv oluşturulması için yapılan rölöve çalışmaları esas rölöve çalışmalarıdır.

Örnek Çizimler

Rölöve projesi başlığı altında Rölöve Planı paylaşmıştım, örnek olarak Görünüş Çizimi yapılmış bir Rölövenin görünüş çizimini paylaşıp koyu burada bitirelim. Rölövesi alınmış bir vaziyet planı örneği. Bu çizim Mimarlık Bölümünde Yakın Çevre Planı olarak da bilinmektedir. Vaziyet planı ile ilgili olarak detaylı yazımıza ? VAZİYET PLANI TASARIMI sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Rölöve projeleri

Konu ile ilgili olarak Soru ve eklemek istediklerinizi aşağıdaki Mesaj Kutusu panelini kullanarak cevap yazabilirsiniz.

Rölöve Projesi

Benzer içeriklerimizin tamamına ? MİMARLIK TERİMLERİ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu