Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Subasman Nedir? Subasman Uygulaması ve Detaylı açıklamalar

Subasmanı kotu son zamanlardan Prefabrik Yapılarının inşaa edilmesiyle en çok aranan kelimeler arasına girmiş. Fransızcada soubassement kelimesinden gelmektedir. Tanımı ise: Yapının zeminden veya sıfır kotundan yükseltilmesi anlamına gelmektedir.

subasman

Subasmanı için aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Eğer Konuya ek olarak bilgi eklemek veya Soru sormak için aşağıdaki Mesaj Panelinden bizlere cevap yazmaktan sakın çekinmeyin. 😊

Subasman Kalınlığı ?

Su Basmanı kalınlığı yapınızın toprak seviyesinden kaç cm üstte olmasını belirler. Bunun için en ideal ölçü 45 cm olarak belirlenmiştir ve maksimum subasman kalınlığı ise 80 cm’dir.

Subasman kalınlığı 45 cm yaparak yapıyı zeminden yükseltiriz. 15 cm Merdiven Rıht yüksekliği ile 3 basamak şeklinde yapıya çıkış sağlanabilir.

subasman kalınlığı

👍 İstinat Duvarı Nedir? İstinat Duvarı Uygulaması

Subasman Nasıl Yapılır?

Subasman en temel haliyle; İnşaat alanı boyutlarını belirlenerek 4 köşe noktası belirlenir. Amacımız zemin kotundan yüksek bir yer elde etmek olduğundan dolayı bir nevi temel oluşturuyoruz.

subasman nasıl yapılır

Subasman yüksekliğine göre (50-80 cm) köşe kalıpları çakılır, kalıp içerisine mıcır, dolgu malzemesi ile doldurulur. Yapının en üst katmanına 15 – 20 cm kalınlığından Beton Dökümü yapılır. Tabi bu yöntemlerden sadece bir tanesi.

Subasman yapımı için bir diğer yöntem ise aşağıdaki gibi bir kalıp sistemi oluşturup, büyük dolgu taşları üzerine Donatı yani inşaat demiri döşenerek yapılan sistemdir.

subasman yapimi

  1. Subasmanı köşe kalıpları yüksekliğe göre hazırladır.
  2. Dıştan destek tahtaları ise sabitlenir.
  3. Boşluk içerisi dolgu malzemesi ile doldurulur.
  4. Üzerine 8 veya 12’lik inşaat demiri 15 cm arayla ve ızgara şeklinde BETON dökülür.

👉 Kuranglez Nedir? Yönetmeliğe göre Kuranglez çizimi

Subasman Hesabı Nasıl Yapılır?

Subasman Hesabı yapınızın bulunduğu yol kotuna göre hesaplanmaktadır. Yani planlı alanlar imar yönetmeliğine bağlıdır ve buna göre hesaplanmaktadır. Her ilin Yönetmelik sistemi farklı olduğundan dolayı, şehirlere göre subasman kotu ve hesabı değişkenlik göstermektedir.

subasman hesabı

Kırmızı Kot Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu