Mimarlık ve İnşaat Terimleri

Tretuvar Nedir?

Makale Yazımız içerisinde Tretuvar Nedir? Kullanım amacı ve yapım aşamasına dair teknik bilgi ve görseller yer almaktadır.

tretuvar

Fransızca bir kelime olan tretuvar “trottoir” sözcüğünden gelmektedir. Tretuvar anlamı kısaca: bir sokağın kenarlarında yayaların yürümesi için genellikle taş döşeli yollara denir.

Mimarlık bölümünde bu sözcüğün anlamı ise; çizilen proje / yapı etrafındaki 100 cm – 150cm genişliğinde bıraktığımız bina etrafındaki yürüyüş yoludur.

tretuvar

Ölçüleri

Tretuvarın kullanım amacı araç trafiğin fazla olduğu noktalarda veya binayı sudan korumak amaçlı 16 cm – 18cm yüksekliğinde yapılan ve genişlik olarak ise; 1 veya 2 kişinin rahat bir şekilde yürümesine olanak sağlayan (yaklaşık 90 cm – 120 cm) genişliklerde yapılması gerekmektedir.

Kullanım yerlerine göre genişlik ölçüleri farklılık gösterebilir. Örneğin yoğun bir insan sirkülasyonun bulunduğu yerde tretuvar uygulaması yapılacak ise basit olarak hesabı: 3 kişinin (yanyana) aynı kaldırım üzerinden yürümesini istiyorsanız 160 cm genişliğinde yapılmalıdır.

Tretuvar Yapımı

Tretuvar uygulaması yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; suyun gideceği yöne doğru eğim verilmesi gerekmektedir. Bunu bir nevi banyo, balkon alanında toplanan suyun, su giderine ulaşmasını sağlamak amacıyla %2 %3 hafif eğim verilmesi gerekmektedir.

bordur

  • Tretuvar yapılan alan için belirlediğiniz genişlikte bir alan belirlenir. Doğrultuyu oluşturmak için baş ve son sıkımlara ip çekebilirsiniz. ( genişlik: 90cm – 120cm )
  • Yürüyüş yolu doğrultusunun bitiş kısmının köşelerine bordür yerleşimi yapılır. (Bordürlerin altına çimento harcı konulur.)
  • Demirli veya sadece çimento, kum, mıcır karışımından oluşan harç yol boyunca serilir ve düz bir zemin yüzeyi oluşturulur.
  • Beton kuruyup, sertlik/mukavemet kazandıktan sonra üzerine ince taneli kum dökülerek, seçmiş olduğunuz tretuvar taş serilip işlemi yapılır.

Tretuvar Taşları ve Fiyatları

Tretuvar üzerine yerleştirilen taşların bir çok modeli, kalınlığı ve renk seçenekleri bulunmaktadır.

Kullanılacak karo malzemesinin et kalınlığı 3cm-4cm arasında değişmektedir. 40 cm * 40 cm olan 1 tretuvar karo taşının güncel fiyatı 59 TL olarak adrese teslim edilmektedir.

tretuvar taşları

Daha uygun taş ve modeller için Tretuvar taşı firmasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tretuvar ve kaldırım arasındaki fark nedir

Tretuvar ve kaldırım arasındaki fark nedir?

Tretuvar genel olarak binaların etrafındaki yürüyüş alanlarına verilen isimdir. Kaldırım ise genel olarak araç trafiğinin olduğu, sıklıkta kullanılan yaya yollarına verilen addır diyebiliriz.

Bordür Nedir?

Bordür Nedir?

Bordür; Tretuvar, Kaldırım ve Yürüyüş yollarının kenarına boydan boya yerleştirilen, yürüyüş yolunun sınırını belirleyen betonarme/taş bir yapı malzemesidir.

Tretuvar seviyesi nedir?

Tretuvar seviyesi nedir?

Araç yolu ve toprak zeminden yüksekte yapılan yürüyüş yolunun seviyesidir. 15cm – 20cm yüksekliğinde olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu